Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturowe "Nasza Ziemia"

Jesteśmy niezależną grupą mieszkańców gminy Kosakowo, którym zależy na utrzymaniu turystyczno-rolniczego wizerunku gminy, odwołującego się do wielowiekowej tradycji Północnych Kaszub.

O co walczymy

Aktualności

2019-02-06
Katastrofa ekologiczna w wodach Bałtyku?
Katastrofa ekologiczna. Tak mówią rybacy z nadmorskich miejscowości, którzy coraz częściej wracają z połowów z pustymi sieciami. Reportaż w TVP3 Gdańsk.Katastrofa ekologiczna w wodach Bałtyku?

więcej...

2019-01-11
Kilkadziesiąt martwych ptaków w rejonie Zatoki Puckiej.
Coraz częściej na naszych plażach znajdujemy martwe ptaki. Co jest bardzo niepokojące...Kilkadziesiąt martwych ptaków w rejonie Zatoki Puckiej.

więcej...

2018-11-06
Obchody Setnej Rocznicy Niepodległości Polski.
Obchody Setnej Rocznicy Niepodległości Polski z naszą nowo wybraną Radną w Gminie Kosakowo. Aliną SzydowskąObchody Setnej Rocznicy Niepodległości Polski.

więcej...

2018-10-16
Retransmisja z debaty kandydatów na Wójta Naszej Gminy
Retransmisja z debaty kandydatów na Wójta Gminy KosakowoRetransmisja z debaty kandydatów na Wójta Naszej Gminy

więcej...

zobacz wszystkie aktualności »

Członkowie stowarzyszenia »

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter

Będziemy informować Cię o wszystkich ważnych wydarzeniach, które mają miejsce w naszej gminie.

imię:
e-mail:
» rezygnacja

2018-10-14 - Martwe foki nad Bałtykiem. Kto je zabija ?


Martwe foki nad Bałtykiem. Kto je zabija?


W ostatnich miesiącach na polskim wybrzeżu znaleziono kilkadziesiąt martwych fok. Dlaczego giną, czy ktoś je zabija?


Foki szare, po kilkudziesięciu latach nieobecności znowu pojawiły się na polskim wybrzeżu. Upodobały sobie wyspę w ujściu Wisły.

- Focza wyspa powstała w sposób sztuczny, kiedy robiono inwestycję przeciw zamuleniom ujścia Wisły. Nie było, co zrobić z piachem, urobkiem, który był wydobyty z dna i w ten sposób utworzyła się wyspa – mówi MarekCharliński, organizator wycieczek po Mierzei Wiślanej.

- Od 2010 roku obserwujemy stadko, które zasiedliło to miejsce, obserwujemy wzrost liczebności tych zwierząt. W tym okresie, kiedy odbywa się liczenie na Bałtyku mamy na tych łachach 80-100 osobników. Rekordowo zaobserwowano 300 osobników – mówi Iwona Pawliczka, Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

W ostatnich miesiącach media wielokrotnie informowały o znalezieniu kolejnych martwych fok. Najpierw w Gdyni Oksywiu znaleziono dwa osobniki z przywiązaną cegłą, później w Zatoce Puckiej kolejnych siedem. Wśród nich jedna foka ze śladem uderzenia, druga z rozciętym brzuchem. Prokuratura wszczęła śledztwo, policja szuka oprawców. Na razie brak efektów.

- Ewidentnie przeprowadzone sekcje zwłok wskazują, że powodem śmierci było uderzenie w głowę – mówi Iwona Pawliczka.

- To jest jawna prowokacja. Nie wiem, przez kogo zrobiona, ale na pewno nie robi tego rybak. Wyczytałem, że na całym, polskim wybrzeżu, co roku ginie około 100 sztuk. Są to zazwyczaj pierwszoroczniaki, osłabione i niedokarmione. Rozpoznałem to na zdjęciach. Ktoś chce zrobić wielką aferę i poszło to w świat. Rybak nie wozi ze sobą cegieł – przekonuje MarekCharliński, organizator wycieczek po Mierzei Wiślanej.

Niegdyś w Polsce oficjalnie tępiono foki. Dziś to gatunek chroniony. Dla turystów foka to atrakcja, dla rybaków to szkodnik.

Więcej znajdą Państwo w niżej podanym linku.

Link do reportarzu w Uwadze TVN

2016 © NaszaZiemia.org
tworzenie stron Webton.pl