O co walczymy
Aktualności
- 2024-01-17Wójt - odmowa publikacji wyroku
- Wójt odmawia publikację wyroku
- 2023-12-21Szkoła w Dębogórzu
- Ugięcie więźby dachowej w szkole w Dębogórzu
- 2023-11-30Obwodnica - odprowadzanie wód opadowych
- Wniosek o zawieszenie postępowania w celu udzielenia pozwolenia wodnoparwnego na wykonanie urządzeń wodnych.
Członkowie stowarzyszenia »
Czym są i skąd biorą się odpady radioaktywne
Wynikiem stosowania techniki jądrowej, m.in. w medycynie, przemyśle zbrojeniowym oraz w energetyce jądrowej, jest wytworzenie znacznych ilości radiotoksycznych długo- i krótkożyciowych odpadów promieniotwórczych.
- Odpadami promieniotwórczymi są produkty uboczne przy produkcji oraz obróbce paliwa jądrowego. Największą część, ok. 80%, stanowią odpady związane z wydobyciem rudy uranu, składowane w pobliżu kopalni jako hałdy lub zbiorniki ze szlamem, tzw. wypłuczki. Dalsze części pochodzą z elektrowni jądrowych[1], z zakładów uzdatniania zużytego paliwa jądrowego oraz z jądrowych ośrodków badawczych.
- Odpady promieniotwórcze powstają także przy obróbce uranu i plutonu do celów militarnych, a także przy utylizacji broni jądrowej w ramach procesu rozbrojenia.
- Oprócz, zużytego paliwa jądrowego z elektrowni jądrowych, odpadów powstających przy ponownym uzdatnianiu paliwa jądrowego (stanowiących najmniejszą objętościowo część odpadów promieniotwórczych), zalicza się do odpadów promieniotwórczych również inne materiały, które zostały skażone promieniotwórczo. Materiały te zostają najczęściej skażone w procesach produkcyjnych elektrowni jądrowych, w medycynie, przemyśle i w wyniku przeprowadzanych badań naukowych. Do materiałów tych zalicza się np.:
- strzykawki i igły stosowane w medycynie nuklearnej
- zdemontowane rurociągi
- materiały izolacyjne
- narzędzia i urządzenia
- zużyte dozymetry
Podział odpadów promieniotwórczych
Wypalone paliwo jądrowe (SNF) powstaje w wyniku eksploatacji cywilnych i wojskowych reaktorów jądrowych. Ma ono postać kilkumetrowych prętów uranowych, osłoniętych koszulkami z cyrkonu. Po kilkuletniej eksploatacji w reaktorze jądrowym pręty te jeszcze przez długi czas generują promieniowanie jonizujące i neutrony, a w wyniku hamowania promieniowania Alfa, Beta i Gamma wydzielają również ciepło.
Wysokoaktywne odpady promieniotwórcze (HLW) są głównym produktem przerobu wypalonego paliwa jądrowego, polegającego na rozpuszczeniu w kwasach wypalonych uranowych prętów paliwowych i oddzieleniu promieniotwórczych produktów rozszczepienia jąder izotopu 235U od pozostałego uranu i powstałych w trakcie pracy reaktora jąder transuranowców, w tym głównie rozszczepialnego izotopu plutonu 239Pu. Z uzyskanego w ten sposób uranu i jąder transuranowców produkuje się paliwo reaktorowe typu MOX (Mixed Oxides), które może być, w określonych proporcjach, użyte wraz z nowym paliwem uranowym jako powtórny wsad paliwowy do reaktora. Powstałe w wyniku tego procesu ciekłe, wysokoaktywne odpady promieniotwórcze zatęża się, witryfikuje i umieszcza w cylindrycznych naczyniach ze stali nierdzewnej. Po zastygnięciu są one traktowane jako odpad niebezpieczny.
Odpady transuranowe (TRUW) składają się głównie z wytworzonych w reaktorze pierwiastków cięższych od uranu i plutonu, o długim okresie połowicznego zaniku i aktywności wyższej niż 3 kBq na gram odpadu. Powstają podczas przerobu SNF prowadzonego z ekstrakcją transuranowców cięższych od uranu i plutonu. Odpady tego typu nie generują dużych ilości ciepła. Emitują głównie promieniowanie Alfa i neutrony.
źródło: "Przegląd Geologiczny, vol. 57, nr 9, 2009"
pobierz całość: pobierz dokument
Więcej informacji na ten temat
- Czym są i skąd biorą się odpady radioaktywne
- Sposoby składowania odpadów radioaktywnych
- Kryteria wyboru lokalizaji
- Potencjalne lokalizacje składowisk odpadów w Polsce
- XVIII Międzynarodowe sympozjum solne - OD GAZU DO ATOMU
Aktualności
- 2015-04-23Nadzwyczajne Posiedzenie Rady Gminy
- Wójt po referendum mówił, że został oszukany przez PGNiG, nie pozwólmy, żeby znowu go oszukano!
- 2015-04-14Do Marszałka Wójewództwa Pomorskiego
- Zastrzeżenia do treści wniosków do planu zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego zgłoszone przez Wójta Gminy Kosakowo.
- 2015-04-13Pismo do Radnych oraz Wójta Gminy Kosakowo
- Zaniepokojeni zapisami w opracowywanym studium zagospodarowania przestrzennego, złożyliśmy oficjalne pismo do Radnych oraz Wójta Gminy Kosakowo.
- 2015-03-30Kolejne uwagi i wnioski do projektu zmiany Studium
- Złożyliśmy oficjalne uwagi i wnioski do projektu zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kosakowo.
- 2014-11-28Obietnice Wyborcze
- Stowarzyszenie Nasza Ziemia w dniu 26 listopada 2014 zwróciło się do obu kandydatów na wójta z pytaniami dotyczącymi poglądów i planów na dalsze uprzemysłowienie naszej gminy.
- 2014-11-26Pozew oddalony
- Sąd oddalił wniosek Szymona Tabakiernika w całości, potwierdzając tym samym prawdziwość słów Naszej Ziemi.
- 2014-11-14Historia prawdziwa
- Szymon Tabakiernik, kandydat na wójta Kosakowa i obecny radny gminy, przyznał w trakcie debaty wyborczej, że głosując w 2011 roku za rozbudową kawern, gazociągu wysokiego ciśnienia, a w konsekwencji za gazowcami w naszej gminie....
- 2014-11-14Pozew w sądzie
- W dniu dzisiejszym Szymon Tabakiernik pozwał do Sądu w trybie wyborczym Grażynę Kmiecik, sekretarza naszego stowarzyszenia.
- 2014-09-22"My w Metropolii"
- Pas nadmorski rejonu Zatoki Puckiej - konflikt turystyki z biznesem przemysłowym.
- 2014-09-16Wizyta w Warszawie
- Członkowie naszego Stowarzyszenia byli dzisiaj w Warszawie, by lobbować u posłów w sprawie zachowania turystycznego charakteru nadmorskiego pasa gminy.
- 2014-03-29Natura 2000
- Powołanie Komitetu Porozumiewawczego Stowarzyszeń Pomorza Gdańskiego
- 2014-02-19"Gorzkie żale przy soli"
- Tak zatytułowany jest artykuł w najnowszym numerze tygodnika POLITYKA, dotyczący naszej gminy.
- 2013-11-27Wywiad w telewizji TTM
- Wywiad z prezesem naszego stowarzyszenia Marcinem Buchną
- 2013-11-25Oficjalne wyniki referendum
- Frekwencja referendum przekroczyła minimalny poziom, referendum jest ważne. 95,17% głosów na TAK.
- 2013-11-20Stowarzyszenie wygrało w Sądzie z Wójtem
- W dniu 20 listopada 2013 Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił wniosek Wójta Gminy Kosakowo.
- 2013-11-14Wybuch gazociągu
- Wybuch gazociągu wysokiego ciśnienia w Jankowie Przygodzkim. 2 osoby nie żyją, 13 przewieziono do szpitala, jedną w stanie krytycznym.
- 2013-11-1224 listopada - Referendum w naszej gminie
- W naszej gminie odbędzie się referendum dotyczące uchwalenia lub odrzucenia nowego studium planu zagospodarowania.
- 2013-10-18Uwagi do projektu zmiany studium
- Uwagi do projektu zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kosakowo złożone skierowane do Wójta Gminy Kosakowo
- 2013-10-16Pismo do Wójta Gminy Kosakowo
- Uwagi do projektu zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kosakowo
- 2013-10-10XVIII Międzynarodowe Sympozjum Solne w Gdańsku
- Zarząd Stowarzyszenia weźmie udział w sympozjum, którego wiodącym tematem będzie: "Sól a energetyka: od gazu do atomu"