Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturowe "Nasza Ziemia"

Jesteśmy niezależną grupą mieszkańców gminy Kosakowo, którym zależy na utrzymaniu turystyczno-rolniczego wizerunku gminy, odwołującego się do wielowiekowej tradycji Północnych Kaszub.

O co walczymy

Aktualności

2019-02-06
Katastrofa ekologiczna w wodach Bałtyku?
Katastrofa ekologiczna. Tak mówią rybacy z nadmorskich miejscowości, którzy coraz częściej wracają z połowów z pustymi sieciami. Reportaż w TVP3 Gdańsk.Katastrofa ekologiczna w wodach Bałtyku?

więcej...

2019-01-11
Kilkadziesiąt martwych ptaków w rejonie Zatoki Puckiej.
Coraz częściej na naszych plażach znajdujemy martwe ptaki. Co jest bardzo niepokojące...Kilkadziesiąt martwych ptaków w rejonie Zatoki Puckiej.

więcej...

2018-11-06
Obchody Setnej Rocznicy Niepodległości Polski.
Obchody Setnej Rocznicy Niepodległości Polski z naszą nowo wybraną Radną w Gminie Kosakowo. Aliną SzydowskąObchody Setnej Rocznicy Niepodległości Polski.

więcej...

2018-10-16
Retransmisja z debaty kandydatów na Wójta Naszej Gminy
Retransmisja z debaty kandydatów na Wójta Gminy KosakowoRetransmisja z debaty kandydatów na Wójta Naszej Gminy

więcej...

zobacz wszystkie aktualności »

Członkowie stowarzyszenia »

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter

Będziemy informować Cię o wszystkich ważnych wydarzeniach, które mają miejsce w naszej gminie.

imię:
e-mail:
» rezygnacja

Potencjalne lokalizacje składowisk odpadów w Polsce

W Polsce jako potencjalne środowisko do tworzenia składowisk odpadów promieniotwórczych są rozważane cechsztyńskie złoża solne i to zarówno wysadowe, jak i pokładowe. Cechsztyńska formacja solonośna występuje pod powierzchnią ok. 2/3 obszaru Polski, jednak przeważnie na głębokości około 5–7 km. Do górniczego udostępnienia nadają się jedynie niektóre struktury solne, które w pasie wału kujawskiego przebijają nadległe formacje skalne, tworząc wysady solne, oraz pokłady soli zalegające na głębokości 500–2000 m p.p.t. na obrzeżach basenu cechsztyńskiego:

  • w wyniesieniu Łeby na obszarze pomorskim, od południka Łeby na zachodzie po Zatokę Pucką na wschodzie;
  • w rejonie Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego na monoklinie przedsudeckiej (Poborski, 1976).

Wybór struktury skalnej do budowy głębokiego składowiska wypalonego paliwa i odpadów wysokoaktywnych w Polsce o bezpiecznym składowaniu odpadów promieniotwórczych decyduje wybór właściwego miejsca składowania oraz zastosowanie odpowiedniego rozwiązania technologicznego, dostosowanego do lokalnych warunków przyrodniczych. 


Podstawowym zagadnieniem decydującym o możliwości wykorzystania złóż soli do budowy SOP jest zagrożenie ze strony wód okalających złoże, wobec którego głównym zabezpieczeniem pozostają nieprzepuszczalne calizny ochronne wokół składowiska oraz wodoszczelne, pionowe wyrobiska udostępniające, chroniące przed ruchem wód. Wysadowe złoża soli, dzięki otulinie skał ilastych, która osłania rozpuszczalne sole przed dostępem do nich wód podziemnych, przetrwały do czasów współczesnych. Daje to duży stopień gwarancji, że wysady, w których będzie założone SOP, obejmujące jedynie znikomy procent objętości wysadu, przetrwają okres wymagany do osiągnięcia bezpiecznego poziomu promieniowania jonizującego. Warunkiem jest dobór odpowiedniej głębokości lokalizacji składowiska pod stropową półką bezpieczeństwa, uwzględniający występowanie zjawiska halokinezy.


Ze względu na stateczność wielkogabarytowych wyrobisk funkcyjnych maksymalna głębokość składowania odpadów wysokoaktywnych generujących ciepło nie powinna przekraczać 1000 m. Głębokość ta została wyznaczona w odniesieniu do warunków składowania w pokładowych złożach soli regionu gdańskiego, gdzie gradient temperatury górotworu jest niski (ok. 0,01°C/m), wobec czego na głębokości 1000 m temperatura wynosi ok. 20°C. W wysadach solnych i złożach pokładowych na monoklinie przedsudeckiej na tej głębokości temperatura wynosi ponad 40°C, co oznacza ponad 4-krotnie większą szybkość pełzania.


źródło: "Przegląd Geologiczny, vol. 57, nr 9, 2009"
pobierz całość: pobierz dokument

Więcej informacji na ten temat

Aktualności

2013-09-06
Spotkanie z mieszkańcami Kosakowa
Spotkanie z mieszkańcami Kosakowa, na którym był obecny również Wójt Gminy z Wiceprzewodniczącym rady.Spotkanie z mieszkańcami Kosakowa
2013-06-06
Uwagi i opinie złożone w Urzędzie Marszałkowskim
Uwagi i opinie do projektu Regionalnego Programu Strategicznego Pomorze 2020 w zakresie energetyki i środowiska.Uwagi i opinie złożone w Urzędzie Marszałkowskim
2013-03-25
Protest złożony do Wójta gminy Kosakowo
Protest do projektu zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy KosakowoProtest złożony do Wójta gminy Kosakowo
2013-03-25
Uwagi dotyczące zebrania mieszkańców wsi Mosty
Zebranie to zostało zwołane i prowadzone przez p. Sołtys wsi Mosty. Było jednak odpowiedzią na protesty mieszkańców wywołane trybem działania władz gminy w związku z planowaną zmianą planu zagospodarowania gminy.Uwagi dotyczące zebrania mieszkańców wsi Mosty
2013-03-21
Protest mieszkańców
Protest mieszkańców złożony w Urzędzie Gminy skierowany do Rady Gminy KosakowoProtest mieszkańców
2013-02-02
Złożenie uwag do projektu zmiany studium
Pismo złożone w Urzędzie Gminy do Wójta Gminy Kosakowo Jerzego WłudzikaZłożenie uwag do projektu zmiany studium

< 123

2016 © NaszaZiemia.org
tworzenie stron Webton.pl