Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturowe "Nasza Ziemia"

Jesteśmy niezależną grupą mieszkańców gminy Kosakowo, którym zależy na utrzymaniu turystyczno-rolniczego wizerunku gminy, odwołującego się do wielowiekowej tradycji Północnych Kaszub.

O co walczymy

Aktualności

2019-02-06
Katastrofa ekologiczna w wodach Bałtyku?
Katastrofa ekologiczna. Tak mówią rybacy z nadmorskich miejscowości, którzy coraz częściej wracają z połowów z pustymi sieciami. Reportaż w TVP3 Gdańsk.Katastrofa ekologiczna w wodach Bałtyku?

więcej...

2019-01-11
Kilkadziesiąt martwych ptaków w rejonie Zatoki Puckiej.
Coraz częściej na naszych plażach znajdujemy martwe ptaki. Co jest bardzo niepokojące...Kilkadziesiąt martwych ptaków w rejonie Zatoki Puckiej.

więcej...

2018-11-06
Obchody Setnej Rocznicy Niepodległości Polski.
Obchody Setnej Rocznicy Niepodległości Polski z naszą nowo wybraną Radną w Gminie Kosakowo. Aliną SzydowskąObchody Setnej Rocznicy Niepodległości Polski.

więcej...

2018-10-16
Retransmisja z debaty kandydatów na Wójta Naszej Gminy
Retransmisja z debaty kandydatów na Wójta Gminy KosakowoRetransmisja z debaty kandydatów na Wójta Naszej Gminy

więcej...

zobacz wszystkie aktualności »

Członkowie stowarzyszenia »

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter

Będziemy informować Cię o wszystkich ważnych wydarzeniach, które mają miejsce w naszej gminie.

imię:
e-mail:
» rezygnacja

Obawy o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców

 • Ryzyko skażenia wód podziemnych i głębinowych w rejonie eksploatacji wyrobisk przy utracie szczelności górotworu. Wszystkie odwierty (a będzie ich kilkadziesiąt) będą przechodzić przez podziemy zbiornik wody pitnej -PZWP nr 110. Nikt nie może dać gwarancji, że solanka nie przedostanie się do złóż wodnych, co spowoduje kryzys w zaopatrzeniu w wodę i pogorsznie jej własności.
 • Ryzyko rozszczelnienia się kawerny na skutek erozji wodnej, pęknięć spowodowanych zjawiskiem konwergencji (napierania skał pod wpływem ciążenia grawitacji) lub innymi czynnikami geomechnicznymi jak np. wstrząs w 2005 z epicentrum w okolicach Kaliningradu – powstałe naprężenia w płytach tektonicznych na skutek wypiętrzania się półwyspu Skandynawskiego spowodowały szereg zniszczeń budynków i osunięć ziemi w rejonie Zatoki Gdańskiej.
  Prognoza oddziaływania na środowisko nie przewiduje pionowych przemieszczeń powierzchni ziemi oraz wpływu na klimat i karajobraz . Zapewne żadna z podobnych inwestycji takich sytuacji nie przewiduje, jednak są nieodzownym elementem i nie pochodzą z zamierzchłych czasów rewolucji przemysłowej.

  Przykłady:

  • 2001 Hutchinson, Kansas. Rozszczelnienie się kawerny z gazem i wybuch. Eksplozja uszkodziła dzielnice oddalonego o 3 mile miasta, były ofiary śmiertelne. Opanowanie sytuacji do bezpiecznego stanu zajęło prawie miesiąc.
  • 2004 Moss Bluff, Texas. Wybuch gazu – rozszczelnienie głowicy/ zaworów w podziemnym zbiorniku wykonanym w złożach soli. Wypalenie się złóż trwało ponad sześc dni. W tym rejonie znajduje się najwięcej kawern gazowych. W roku 1980 wyciek w Mont Belvieu zmusił 72 rodziny do opuszczenia domów na pięć miesięcy.
  • 2001 Ocnele Mari, Rumunia. Katastrofa górnicza spowodowana przeługowaniem kawern. Zapadnięcie się gruntu spowodowało krater o powierzchni ok. 10ha. W wyniku akcji ratunkowej ewakuowano na stałe 200 osób.
 • HAŁAS
  Nieprzerwany proces składowania paliw wymaga nieustannej pracy urządzeń takich jak kompresory, pompy, wentylatory, zawory odpowietrzające i wyrównujące. Powstałe ciągłe dźwięki i szum stanie się nieodzownym elementem środowiska obniżając standardy życia mieszkańców i odwiedzających.
 • Zapach i smak
  Nieszczelności instalacji, wypuszczanie gazów podyktowane procesem technologicznym spowoduje obecność zapachu niesionego wiatrami (głównie zachodnimi) w kierunku zabudowań. W przypadku paliw płynnych do odczuwania zapachu dojedzie smak węglowodorów odczuwalny w wodach deszczowych, rosie, mgle czy smaku płodów rolnych.
 • Gwałtowne uciążliwe zjawiska w postaci drgań (dźwięki rozchodzące się w ziemi) oraz dźwięków w powietrzu – słyszalnych.Duże zagrożenie zdrowia przez emisję dźwięków niskiej częstotliwości rozchodzących się w ziemi. Dźwięki te powodują niebezpieczeństwo uszkodzenia budowli oraz negatywnego oddziaływania na ciało człowieka, głównie ustrój nerwowy. W prognozie oddziaływania na środowisko do zmiany studium napisano, że uciążliwości związane z oddziaływaniem na otocznie będą ograniczone tylko do czasu wierceń i ługowania – obecnie realizowana inwestycja zapewnia te utrudnienia jeszcze przez 7 lat.
 • Obniżenie jakości życia z powodu ciągłego narażenia na szkodliwe czynniki zewnętrzne i braku poczucia bezpieczeństwa
  Wiadomo, że nieodzownym elementem działalności przemysłu paliwowego są pożary. Ulegają im głównie nieszczelności linii przesyłowych i stacji obsługowych na skutek awarii urządzeń lub błędu człowieka. Mieszkańcy będą narażeni na ryzyko skutków akcji gaśniczych, również cyklicznych ćwiczeń pożarowych na dużą skalę, może połączonych z symulacją akcji ewakuacji mieszkańców. Dodatkowym czynnikiem działającym destrukcyjnie na jakość życia jest świadomość możliwości utworzenia w kawernie składowiska odpadów radioaktywnych lub innych toksycznych (projekt taki prowadzi już KGHM dla swoich toksycznych odpadów z rud miedzi).


Więcej informacji na ten temat

Aktualności

2019-02-06
Katastrofa ekologiczna w wodach Bałtyku?
Katastrofa ekologiczna. Tak mówią rybacy z nadmorskich miejscowości, którzy coraz częściej wracają z połowów z pustymi sieciami. Reportaż w TVP3 Gdańsk.Katastrofa ekologiczna w wodach Bałtyku?
2016-11-16
Cena bezpieczeństwa energetycznego kraju
Reportaż interwencyjny z Mechelinek.Cena bezpieczeństwa energetycznego kraju
2016-03-03
Wójt chce wspołpracować?
Wystosowaliśmy do Wójta pismo z prośbą o wyznaczenie terminu spotkania.Wójt chce wspołpracować?
2016-02-17
Odpowiedź na Apel Wójta
Publikujemy pismo jakie Stowarzyszenie wystosowało do Pana Wójta w związku z ukazaniem się na stronie internetowej gminy informacji pt: „ Apel o rozwagę” i „Zbieranie podpisów”.Odpowiedź na Apel Wójta
2016-01-28
Sukces - poprawki przyjęte
Nasze poprawki do projektu studium uwarunkowań zostały przyjęte.Sukces - poprawki przyjęte
2016-01-25
Apel mieszkańców
Apel mieszkańców do władz naszej gminyApel mieszkańców
2015-12-30
Uwagi do projektu studium
Złożyliśmy uwagi i wnioski do projektu zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kosakowo.Uwagi do projektu studium
2015-09-09
Sesja Rady Gminy
Wójt zdeklarował się, że przyjmie uwagi Naszej Ziemii.Sesja Rady Gminy
2015-09-07
Spotkanie z Wojewodą Pomorskim
Spotkanie mieszkańców naszej gminy z Ryszardem Stachurskim, wojewodą pomorskim w Wiejskim Domu kultury w Pierwoszynie.Spotkanie z Wojewodą Pomorskim
2015-08-27
Protest Mieszkańców w TVP info
Protest Mieszkańców gminy Kosakowo pod Urzędem Gminy relacjonowany przez TVPinfoProtest Mieszkańców w TVP info
2015-06-24
Gdzie są flądry z Zatoki Puckiej?
PGNiG przekonuje, że stężenie solanki zrzucanej do Bałtyku jest w normie. Artykuł w Gazecie Wyborczej.Gdzie są flądry z Zatoki Puckiej?
2015-06-23
Z Zatoki Puckiej znikają ryby.
Naukowcy wiążą to ze zrzutem do wody solanki przez PGNiG, który buduje na Wybrzeżu podziemne magazyny na gaz. Artykuł w Gazecie Wyborczej.Z Zatoki Puckiej znikają ryby.
2015-05-26
Kosakowo kontra PGNiG
W ogólnopolskim tygodniku POLITYKA ukazał się artykuł dotyczący naszej gminy zatytułowany "Przeciąganie rury"Kosakowo kontra PGNiG
2015-05-04
Tygodnik FAKT
Mieszkańcy gminy Kosakowo drżą o swoją przyszłość! Ludzie boją się, że w okolicy ich domów powstanie gazociąg.Tygodnik FAKT
2015-04-30
Gazociąg za plecami mieszkańców?
Serwis informacyjny w telewizji TTM.Gazociąg za plecami mieszkańców?
2015-04-28
Gość dnia w telewizji TTM
Małgorzata Tyńska i Marcin Buchna byli dzisiaj gośćmi dnia w Twojej Telewizji MorskiejGość dnia w telewizji TTM
2015-04-27
TVP INFO - NA ŻYWO
Program "To jest temat" zrealizowany w Mostach pod bocianim gniazdem.TVP INFO - NA ŻYWO
2015-04-23
Nadzwyczajne Posiedzenie Rady Gminy
Wójt po referendum mówił, że został oszukany przez PGNiG, nie pozwólmy, żeby znowu go oszukano!Nadzwyczajne Posiedzenie Rady Gminy
2015-04-14
Do Marszałka Wójewództwa Pomorskiego
Zastrzeżenia do treści wniosków do planu zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego zgłoszone przez Wójta Gminy Kosakowo.Do Marszałka Wójewództwa Pomorskiego
2015-04-13
Pismo do Radnych oraz Wójta Gminy Kosakowo
Zaniepokojeni zapisami w opracowywanym studium zagospodarowania przestrzennego, złożyliśmy oficjalne pismo do Radnych oraz Wójta Gminy Kosakowo.Pismo do Radnych oraz Wójta Gminy Kosakowo

123 >

2016 © NaszaZiemia.org
tworzenie stron Webton.pl