Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturowe "Nasza Ziemia"

Jesteśmy niezależną grupą mieszkańców gminy Kosakowo, którym zależy na utrzymaniu turystyczno-rolniczego wizerunku gminy, odwołującego się do wielowiekowej tradycji Północnych Kaszub.

O co walczymy

Aktualności

2019-02-06
Katastrofa ekologiczna w wodach Bałtyku?
Katastrofa ekologiczna. Tak mówią rybacy z nadmorskich miejscowości, którzy coraz częściej wracają z połowów z pustymi sieciami. Reportaż w TVP3 Gdańsk.Katastrofa ekologiczna w wodach Bałtyku?

więcej...

2019-01-11
Kilkadziesiąt martwych ptaków w rejonie Zatoki Puckiej.
Coraz częściej na naszych plażach znajdujemy martwe ptaki. Co jest bardzo niepokojące...Kilkadziesiąt martwych ptaków w rejonie Zatoki Puckiej.

więcej...

2018-11-06
Obchody Setnej Rocznicy Niepodległości Polski.
Obchody Setnej Rocznicy Niepodległości Polski z naszą nowo wybraną Radną w Gminie Kosakowo. Aliną SzydowskąObchody Setnej Rocznicy Niepodległości Polski.

więcej...

2018-10-16
Retransmisja z debaty kandydatów na Wójta Naszej Gminy
Retransmisja z debaty kandydatów na Wójta Gminy KosakowoRetransmisja z debaty kandydatów na Wójta Naszej Gminy

więcej...

zobacz wszystkie aktualności »

Członkowie stowarzyszenia »

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter

Będziemy informować Cię o wszystkich ważnych wydarzeniach, które mają miejsce w naszej gminie.

imię:
e-mail:
» rezygnacja

Zagrożenia


2013-11-14 Wybuch gazociągu w Jankowie Przygodzkim


Około stu strażaków walczyło z pożarem w Jankowie Przygodzkim w Wielkopolsce. Wybuch magistrali przesyłu gazu spowodował pożar okolicznych budynków mieszkalnych. Zginęły 2 osoby, a 13 trafiło do szpitala. Wśród rannych jest trójka dzieci.

Podczas prac przy magistrali gazociągu o średnicy 500 mm doszło do jego rozszczelnienia. Spowodowało to wybuch gazu i pożar 12 budynków.

Operator rurociągu Gaz-Systems poinformował, że awarii uległ gazociąg Gustorzyn-Odolanów. Gazociągi w miejscu awarii zostały odizolowane. Nie są planowane przerwy w dostawie gazu do odbiorców. Na miejscu było 55 zastępów straży pożarnej.

  • Miejsce zdarzenia z opisu rzecznika straży pożarnej wygląda tak, że jest ogromny, dwudziestometrowy lej w ziemi gdzie wybuchł ten gaz, wszystkie domy, które znajdowały się wokół spłonęły – mówi Grzegorz Glubiak, dziennikarz Gazety Ostrowskiej.
  • Policjanci otoczyli ten teren, gdzie trwa akcja ratunkowa ewakuowaliśmy mieszkańców w promieniu 150–200 metrów. Szkoła podstawowa jest wyznaczona jako miejsce dla tych osób, ale nikt tam jeszcze nie dotarł, bo wszyscy ci ewakuowani ludzie z niepokojem przyglądają się jeszcze akcji ratunkowej – powiedział Andrzej Borowiak rzecznik wielkopolskiej policji.
  • Grupa naszych policyjnych psychologów z Poznania jest w drodze do Ostrowa, jeśli będzie taka potrzeba nasi specjaliści będą udzielać pomocy tym, którzy jej potrzebują – dodał Borowiak.
źródło: tvp.info2013-11-17 Kolejna awaria gazociągu


W Klimontowie (woj. świętokrzyskie) podczas odwiertów geodezyjnych doszło do kolejnego uszkodzenia rurociągu gazowego. Na miejscu jest pięć zastępów straży pożarnej oraz pogotowie gazowe. Ewakuowano mieszkańców w promieniu 100 metrów.

Do wypadku doszło ok. południa podczas prac geologicznych, wykonywanych przez firmę poszukującą złóż gazu łupkowego. Przewiercony zastał gazociąg średniego ciśnienia, z rur zaczął wydobywać się gaz - tłumaczył Bogusława Karbowniczek z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu. Z obu stron uszkodzenia założono specjalne opaski. Trwają prace przy usuwaniu awarii.

To kolejna awaria gazociągu, do której doszło w tym tygodniu. W czwartek w Jankowie Przygodzkim doszło do wycieku gazu wybuchu i potężnego pożaru. Zginęły dwie osoby, 13 trafiło z obrażeniami do szpitala. Zniszczeniu lub uszkodzeniu uległo kilkanaście okolicznych budynków.


Zagrożenia związane z gazociągiem wysokiego ciśnienia


Strażacy ewakuowali niemal dwustu mieszkańców wsi Dormowo. Cały teren po wybuchu został ogrodzony. Po kilku godzinach od awarii mieszkańcy mogli wrócić do swoich domów. Na razie nie wiadomo dlaczego doszło do rozszczelnienia gazociągu. Uszkodzony został stary gazociąg. Obok trwa budowa nowej nitki. W sumie bez stałego dostępu do gazu było aż tysiąc mieszkańców zachodniej Wielkopolski. Rurociągiem płynie gaz z Kotowa do Polic. Dodatkowe informacje: Zobacz reportaż

W nowym studium naszej gminy gazociągi projektowane są 6m od domów mieszkalnych.

Ćwiczenia ratownicze w Kawernowym Podziemnym Magazynie Gazu Mogilno 15.10.2012r.


12 października br. przedstawiciel Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu uczestniczył w praktycznych ćwiczeniach ratowniczych w zakresie likwidacji skutków awarii przemysłowej, które odbyły się w Kawernowym Podziemnym Magazynie Gazu "Mogilno" -Inwestgas S.A. w Palędziu Dolnym.

Przedmiotowe ćwiczenia praktyczne zostały przeprowadzone przy udziale wszystkich potencjalnych uczestników działań ratowniczych, w ramach sprawdzenia założeń organizacyjnych przyjętych w Zewnętrznym oraz Wewnętrznym Planie Operacyjno-Ratowniczym dla KPMG "Mogilno" - tj. zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.

W trakcie ćwiczeń, prowadzonych z udziałem jednostek: Państwowej Straży Pożarnej w: Mogilnie, Inowrocławiu, Żninie, Gnieźnie, jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, Kompanii Gaśniczych oraz innych służb - sprawdzono:

  • procedury alarmowania i potwierdzania odebranych meldunków o zaistniałym zagrożeniu;
  • procedurę ewakuacyjną,
  • łączność pomiędzy poszczególnymi służbami i poszczególnymi jednostkami straży pożarnej;
  • koordynację działań bojowych,
  • techniczne możliwości zabezpieczenia jednostkom uczestniczącym w akcji gaśniczej - wody z hydrantów, instalacji technologicznej KPMG oraz zbiorników naturalnych znajdujących się w rejonie akcji ratowniczej,
  • inne założenia Zewnętrznego oraz Wewnętrznego Planu Operacyjno - Ratowniczego KPMG "Mogilno".

Hiszpania: protest przeciw podziemnemu magazynowi gazu ziemnego


PAP/EPA 06.10. Madryt (PAP) - Kilka tysięcy osób protestowało w niedzielę w prowincji Tarragona na wschodzie Hiszpanii przeciwko podziemnemu magazynowi gazu ziemnego u wybrzeży Morza Śródziemnego, który ich zdaniem odpowiada za większą niż zazwyczaj liczbę trzęsień ziemi w tym regionie.


Ok. 4 tysięcy osób demonstrowało na nadmorskiej promenadzie w mieście Les Cases d'Alcanar, ok. 500 km na wschód od Madrytu, domagając się zamknięcia podwodnego składowiska.


Rząd centralny w Madrycie przyznał, że prawdopodobnie istnieje związek między częstszymi niż zazwyczaj wstrząsami a pompowaniem gazu. Ministerstwo przemysłu nakazało tymczasowe wstrzymanie tego procesu, a regionalna prokuratura wszczęła dochodzenie wyjaśniające.


Krajowy Instytut Geograficzny (IGN) poinformował, że w ostatnich tygodniach u wybrzeży prowincji Castellon i sąsiedniej Tarragona doszło do ponad 400 trzęsień ziemi, z czego dwa miały siłę 4,1 i 4,2. W tym samym czasie w pozostałych regionach Hiszpanii odnotowano zaledwie 27 słabych wstrząsów.


System podziemnych magazynów w północnej części wybrzeża prowincji Castellon wcześniej służył do przechowywania ropy naftowej, a obecnie ma mieścić gaz ziemny. Jak pisze agencja dpa, trzęsienia ziemi zaczęły się 8 września, kiedy rozpoczęto pompowanie gazu.

Więcej informacji na ten temat

Aktualności

2019-02-06
Katastrofa ekologiczna w wodach Bałtyku?
Katastrofa ekologiczna. Tak mówią rybacy z nadmorskich miejscowości, którzy coraz częściej wracają z połowów z pustymi sieciami. Reportaż w TVP3 Gdańsk.Katastrofa ekologiczna w wodach Bałtyku?
2016-11-16
Cena bezpieczeństwa energetycznego kraju
Reportaż interwencyjny z Mechelinek.Cena bezpieczeństwa energetycznego kraju
2016-03-03
Wójt chce wspołpracować?
Wystosowaliśmy do Wójta pismo z prośbą o wyznaczenie terminu spotkania.Wójt chce wspołpracować?
2016-02-17
Odpowiedź na Apel Wójta
Publikujemy pismo jakie Stowarzyszenie wystosowało do Pana Wójta w związku z ukazaniem się na stronie internetowej gminy informacji pt: „ Apel o rozwagę” i „Zbieranie podpisów”.Odpowiedź na Apel Wójta
2016-01-28
Sukces - poprawki przyjęte
Nasze poprawki do projektu studium uwarunkowań zostały przyjęte.Sukces - poprawki przyjęte
2016-01-25
Apel mieszkańców
Apel mieszkańców do władz naszej gminyApel mieszkańców
2015-12-30
Uwagi do projektu studium
Złożyliśmy uwagi i wnioski do projektu zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kosakowo.Uwagi do projektu studium
2015-09-09
Sesja Rady Gminy
Wójt zdeklarował się, że przyjmie uwagi Naszej Ziemii.Sesja Rady Gminy
2015-09-07
Spotkanie z Wojewodą Pomorskim
Spotkanie mieszkańców naszej gminy z Ryszardem Stachurskim, wojewodą pomorskim w Wiejskim Domu kultury w Pierwoszynie.Spotkanie z  Wojewodą Pomorskim
2015-08-27
Protest Mieszkańców w TVP info
Protest Mieszkańców gminy Kosakowo pod Urzędem Gminy relacjonowany przez TVPinfoProtest Mieszkańców w TVP info
2015-06-24
Gdzie są flądry z Zatoki Puckiej?
PGNiG przekonuje, że stężenie solanki zrzucanej do Bałtyku jest w normie. Artykuł w Gazecie Wyborczej.Gdzie są flądry z Zatoki Puckiej?
2015-06-23
Z Zatoki Puckiej znikają ryby.
Naukowcy wiążą to ze zrzutem do wody solanki przez PGNiG, który buduje na Wybrzeżu podziemne magazyny na gaz. Artykuł w Gazecie Wyborczej.Z Zatoki Puckiej znikają ryby.
2015-05-26
Kosakowo kontra PGNiG
W ogólnopolskim tygodniku POLITYKA ukazał się artykuł dotyczący naszej gminy zatytułowany "Przeciąganie rury"Kosakowo kontra PGNiG
2015-05-04
Tygodnik FAKT
Mieszkańcy gminy Kosakowo drżą o swoją przyszłość! Ludzie boją się, że w okolicy ich domów powstanie gazociąg.Tygodnik FAKT
2015-04-30
Gazociąg za plecami mieszkańców?
Serwis informacyjny w telewizji TTM.Gazociąg za plecami mieszkańców?
2015-04-28
Gość dnia w telewizji TTM
Małgorzata Tyńska i Marcin Buchna byli dzisiaj gośćmi dnia w Twojej Telewizji MorskiejGość dnia w telewizji TTM
2015-04-27
TVP INFO - NA ŻYWO
Program "To jest temat" zrealizowany w Mostach pod bocianim gniazdem.TVP INFO - NA ŻYWO
2015-04-23
Nadzwyczajne Posiedzenie Rady Gminy
Wójt po referendum mówił, że został oszukany przez PGNiG, nie pozwólmy, żeby znowu go oszukano!Nadzwyczajne Posiedzenie Rady Gminy
2015-04-14
Do Marszałka Wójewództwa Pomorskiego
Zastrzeżenia do treści wniosków do planu zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego zgłoszone przez Wójta Gminy Kosakowo.Do Marszałka Wójewództwa Pomorskiego
2015-04-13
Pismo do Radnych oraz Wójta Gminy Kosakowo
Zaniepokojeni zapisami w opracowywanym studium zagospodarowania przestrzennego, złożyliśmy oficjalne pismo do Radnych oraz Wójta Gminy Kosakowo.Pismo do Radnych oraz Wójta Gminy Kosakowo

123 >

2016 © NaszaZiemia.org
tworzenie stron Webton.pl