O co walczymy
Aktualności
- 2024-01-17Wójt - odmowa publikacji wyroku
- Wójt odmawia publikację wyroku
- 2023-12-21Szkoła w Dębogórzu
- Ugięcie więźby dachowej w szkole w Dębogórzu
- 2023-11-30Obwodnica - odprowadzanie wód opadowych
- Wniosek o zawieszenie postępowania w celu udzielenia pozwolenia wodnoparwnego na wykonanie urządzeń wodnych.
Członkowie stowarzyszenia »
Zagrożenia
2013-11-14 Wybuch gazociągu w Jankowie Przygodzkim
Około stu strażaków walczyło z pożarem w Jankowie Przygodzkim w Wielkopolsce. Wybuch magistrali przesyłu gazu spowodował pożar okolicznych budynków mieszkalnych. Zginęły 2 osoby, a 13 trafiło do szpitala. Wśród rannych jest trójka dzieci.
Podczas prac przy magistrali gazociągu o średnicy 500 mm doszło do jego rozszczelnienia. Spowodowało to wybuch gazu i pożar 12 budynków.
Operator rurociągu Gaz-Systems poinformował, że awarii uległ gazociąg Gustorzyn-Odolanów. Gazociągi w miejscu awarii zostały odizolowane. Nie są planowane przerwy w dostawie gazu do odbiorców. Na miejscu było 55 zastępów straży pożarnej.
- Miejsce zdarzenia z opisu rzecznika straży pożarnej wygląda tak, że jest ogromny, dwudziestometrowy lej w ziemi gdzie wybuchł ten gaz, wszystkie domy, które znajdowały się wokół spłonęły – mówi Grzegorz Glubiak, dziennikarz Gazety Ostrowskiej.
- Policjanci otoczyli ten teren, gdzie trwa akcja ratunkowa ewakuowaliśmy mieszkańców w promieniu 150–200 metrów. Szkoła podstawowa jest wyznaczona jako miejsce dla tych osób, ale nikt tam jeszcze nie dotarł, bo wszyscy ci ewakuowani ludzie z niepokojem przyglądają się jeszcze akcji ratunkowej – powiedział Andrzej Borowiak rzecznik wielkopolskiej policji.
- Grupa naszych policyjnych psychologów z Poznania jest w drodze do Ostrowa, jeśli będzie taka potrzeba nasi specjaliści będą udzielać pomocy tym, którzy jej potrzebują – dodał Borowiak.
2013-11-17 Kolejna awaria gazociągu
W Klimontowie (woj. świętokrzyskie) podczas odwiertów geodezyjnych doszło do kolejnego uszkodzenia rurociągu gazowego. Na miejscu jest pięć zastępów straży pożarnej oraz pogotowie gazowe. Ewakuowano mieszkańców w promieniu 100 metrów.
Do wypadku doszło ok. południa podczas prac geologicznych, wykonywanych przez firmę poszukującą złóż gazu łupkowego. Przewiercony zastał gazociąg średniego ciśnienia, z rur zaczął wydobywać się gaz - tłumaczył Bogusława Karbowniczek z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu. Z obu stron uszkodzenia założono specjalne opaski. Trwają prace przy usuwaniu awarii.
To kolejna awaria gazociągu, do której doszło w tym tygodniu. W czwartek w Jankowie Przygodzkim doszło do wycieku gazu wybuchu i potężnego pożaru. Zginęły dwie osoby, 13 trafiło z obrażeniami do szpitala. Zniszczeniu lub uszkodzeniu uległo kilkanaście okolicznych budynków.
Zagrożenia związane z gazociągiem wysokiego ciśnienia
Strażacy ewakuowali niemal dwustu mieszkańców wsi Dormowo. Cały teren po wybuchu został ogrodzony. Po kilku godzinach od awarii mieszkańcy mogli wrócić do swoich domów. Na razie nie wiadomo dlaczego doszło do rozszczelnienia gazociągu. Uszkodzony został stary gazociąg. Obok trwa budowa nowej nitki. W sumie bez stałego dostępu do gazu było aż tysiąc mieszkańców zachodniej Wielkopolski. Rurociągiem płynie gaz z Kotowa do Polic. Dodatkowe informacje: Zobacz reportaż
W nowym studium naszej gminy gazociągi projektowane są 6m od domów mieszkalnych.
Ćwiczenia ratownicze w Kawernowym Podziemnym Magazynie Gazu Mogilno 15.10.2012r.
12 października br. przedstawiciel Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu uczestniczył w praktycznych ćwiczeniach ratowniczych w zakresie likwidacji skutków awarii przemysłowej, które odbyły się w Kawernowym Podziemnym Magazynie Gazu "Mogilno" -Inwestgas S.A. w Palędziu Dolnym.
Przedmiotowe ćwiczenia praktyczne zostały przeprowadzone przy udziale wszystkich potencjalnych uczestników działań ratowniczych, w ramach sprawdzenia założeń organizacyjnych przyjętych w Zewnętrznym oraz Wewnętrznym Planie Operacyjno-Ratowniczym dla KPMG "Mogilno" - tj. zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.
W trakcie ćwiczeń, prowadzonych z udziałem jednostek: Państwowej Straży Pożarnej w: Mogilnie, Inowrocławiu, Żninie, Gnieźnie, jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, Kompanii Gaśniczych oraz innych służb - sprawdzono:
- procedury alarmowania i potwierdzania odebranych meldunków o zaistniałym zagrożeniu;
- procedurę ewakuacyjną,
- łączność pomiędzy poszczególnymi służbami i poszczególnymi jednostkami straży pożarnej;
- koordynację działań bojowych,
- techniczne możliwości zabezpieczenia jednostkom uczestniczącym w akcji gaśniczej - wody z hydrantów, instalacji technologicznej KPMG oraz zbiorników naturalnych znajdujących się w rejonie akcji ratowniczej,
- inne założenia Zewnętrznego oraz Wewnętrznego Planu Operacyjno - Ratowniczego KPMG "Mogilno".
Hiszpania: protest przeciw podziemnemu magazynowi gazu ziemnego
PAP/EPA 06.10. Madryt (PAP) - Kilka tysięcy osób protestowało w niedzielę w prowincji Tarragona na wschodzie Hiszpanii przeciwko podziemnemu magazynowi gazu ziemnego u wybrzeży Morza Śródziemnego, który ich zdaniem odpowiada za większą niż zazwyczaj liczbę trzęsień ziemi w tym regionie.
Ok. 4 tysięcy osób demonstrowało na nadmorskiej promenadzie w mieście Les Cases d'Alcanar, ok. 500 km na wschód od Madrytu, domagając się zamknięcia podwodnego składowiska.
Rząd centralny w Madrycie przyznał, że prawdopodobnie istnieje związek między częstszymi niż zazwyczaj wstrząsami a pompowaniem gazu. Ministerstwo przemysłu nakazało tymczasowe wstrzymanie tego procesu, a regionalna prokuratura wszczęła dochodzenie wyjaśniające.
Krajowy Instytut Geograficzny (IGN) poinformował, że w ostatnich tygodniach u wybrzeży prowincji Castellon i sąsiedniej Tarragona doszło do ponad 400 trzęsień ziemi, z czego dwa miały siłę 4,1 i 4,2. W tym samym czasie w pozostałych regionach Hiszpanii odnotowano zaledwie 27 słabych wstrząsów.
System podziemnych magazynów w północnej części wybrzeża prowincji Castellon wcześniej służył do przechowywania ropy naftowej, a obecnie ma mieścić gaz ziemny. Jak pisze agencja dpa, trzęsienia ziemi zaczęły się 8 września, kiedy rozpoczęto pompowanie gazu.
Więcej informacji na ten temat
- Co to są kawerny
- Obawy o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców
- Degradacja krajobrazu i spadek wartości nieruchomości
- Brak zaufania do rządzących
- Brak zaufania do firm prywatnych
- Brak zaufania do środowisk naukowych
- XVIII Międzynarodowe sympozjum solne "Quo Vadis Sal"
- Zagrożenia
Aktualności
- 2022-05-31Stan Środowiska Obszaru Zatoki Puckiej
- Pismo do Wojewody Pomorskiego w sprawie podjęcia pilnych działań w sprawie niepokojących zjawisk oraz ustalenie działań zapobiegających dalszym negatywnym zmianom w środowisku Zatoki Puckiej.
- 2021-03-12Ministerstwo Klimatu i Środowiska
- W sprawie ługowania kawern ściekami komunalnymi.
- 2021-02-27Solidarność w sprawie PGNiG
- Prośba o w sparcie starań o przywrócenie równowagi w ekosystmie Zatoki Puckiej.
- 2019-02-06Katastrofa ekologiczna w wodach Bałtyku?
- Katastrofa ekologiczna. Tak mówią rybacy z nadmorskich miejscowości, którzy coraz częściej wracają z połowów z pustymi sieciami. Reportaż w TVP3 Gdańsk.
- 2016-11-16Cena bezpieczeństwa energetycznego kraju
- Reportaż interwencyjny z Mechelinek.
- 2016-03-03Wójt chce wspołpracować?
- Wystosowaliśmy do Wójta pismo z prośbą o wyznaczenie terminu spotkania.
- 2016-02-17Odpowiedź na Apel Wójta
- Publikujemy pismo jakie Stowarzyszenie wystosowało do Pana Wójta w związku z ukazaniem się na stronie internetowej gminy informacji pt: „ Apel o rozwagę” i „Zbieranie podpisów”.
- 2016-01-28Sukces - poprawki przyjęte
- Nasze poprawki do projektu studium uwarunkowań zostały przyjęte.
- 2016-01-25Apel mieszkańców
- Apel mieszkańców do władz naszej gminy
- 2015-12-30Uwagi do projektu studium
- Złożyliśmy uwagi i wnioski do projektu zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kosakowo.
- 2015-09-09Sesja Rady Gminy
- Wójt zdeklarował się, że przyjmie uwagi Naszej Ziemii.
- 2015-09-07Spotkanie z Wojewodą Pomorskim
- Spotkanie mieszkańców naszej gminy z Ryszardem Stachurskim, wojewodą pomorskim w Wiejskim Domu kultury w Pierwoszynie.
- 2015-08-27Protest Mieszkańców w TVP info
- Protest Mieszkańców gminy Kosakowo pod Urzędem Gminy relacjonowany przez TVPinfo
- 2015-06-24Gdzie są flądry z Zatoki Puckiej?
- PGNiG przekonuje, że stężenie solanki zrzucanej do Bałtyku jest w normie. Artykuł w Gazecie Wyborczej.
- 2015-06-23Z Zatoki Puckiej znikają ryby.
- Naukowcy wiążą to ze zrzutem do wody solanki przez PGNiG, który buduje na Wybrzeżu podziemne magazyny na gaz. Artykuł w Gazecie Wyborczej.
- 2015-05-26Kosakowo kontra PGNiG
- W ogólnopolskim tygodniku POLITYKA ukazał się artykuł dotyczący naszej gminy zatytułowany "Przeciąganie rury"
- 2015-05-04Tygodnik FAKT
- Mieszkańcy gminy Kosakowo drżą o swoją przyszłość! Ludzie boją się, że w okolicy ich domów powstanie gazociąg.
- 2015-04-30Gazociąg za plecami mieszkańców?
- Serwis informacyjny w telewizji TTM.
- 2015-04-28Gość dnia w telewizji TTM
- Małgorzata Tyńska i Marcin Buchna byli dzisiaj gośćmi dnia w Twojej Telewizji Morskiej
- 2015-04-27TVP INFO - NA ŻYWO
- Program "To jest temat" zrealizowany w Mostach pod bocianim gniazdem.