O co walczymy
Aktualności
- 2025-03-26Posiedzenie Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej
-
Stowarzyszenie Nasza Ziemia na posiedzeniu Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej
- 2024-01-17Wójt - odmowa publikacji wyroku
- Wójt odmawia publikację wyroku
- 2023-12-21Szkoła w Dębogórzu
- Ugięcie więźby dachowej w szkole w Dębogórzu
Członkowie stowarzyszenia »
Witamy
POLITYKA NAS DOTYKA - Stowarzyszenie Nasza Ziemia na posiedzeniu Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej
W dniu 26 marca 2025 r. w Gdyni, na Uniwersytecie Morskim, odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej, poświęcone stanowi środowiska Zatoki Puckiej.
W obradach aktywnie uczestniczyło Stowarzyszenie Nasza Ziemia, przekazując Komisji dane zebrane samodzielnie podczas naszej pracy terenowej. Jesteśmy głęboko zaangażowani w sprawy ochrony środowiska regionu, który jest nie tylko naszym domem, ale i dziedzictwem przyszłych pokoleń.
W obliczu zagrożeń związanych z inwestycjami przemysłowymi, kryzysami geopolitycznymi oraz postępującymi zmianami klimatu, wierzymy, że działania instytucji publicznych powinny koncentrować się na diagnozowaniu i eliminowaniu zagrożeń dla środowiska – a więc także dla nas, ludzi.
Potrzebujemy nowego podejścia, współpracy i edukacji – zarówno instytucjonalnej, jak i oddolnej. Choć żyjemy w epoce sztucznej inteligencji, odpowiedzi na pytania o przyszłość musimy znaleźć sami – jako społeczność, jako obywatele, jako ludzie wrażliwi na los Ziemi.
Dziś działamy często w organizacyjnym rozproszeniu, ale mamy wspólny cel – ochronę środowiska, które nas karmi, chroni i inspiruje.
- czytaj: czytaj
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Jesteśmy niezależną grupą mieszkańców, powstałą z inicjatywy oddolnej w roku dwa tysiące trzynastym.
Naszym głównym celem jest ochrona dziedzictwa kulturowego Północnych Kaszub – w tym tradycyjnego rybołówstwa, turystyki, rolnictwa oraz troska o zasoby naturalne regionu.
W dwa tysiące trzynastym roku doprowadziliśmy do referendum w naszej gminie. Uzyskaliśmy wymaganą frekwencję. Mieszkańcy naszej gminy w 95,17% opowiedzieli się za wstrzymaniem prac nad zmianą studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kosakowoza. Udało nam się tym powstrzymać rozbudowę podziemnych magazynów gazu oraz składowisk odpadów niebezpiecznych w złożu soli.
- 2013 r. - Spadek populacji ryb w obszarze Mechelinek
- 2015 r. - Pogłębiający się spadek populacji i jakości ryb w pozostałej części Zatoki Gdańskiej (Puckiej)
- 2017 r. - Chore ryby w Zatoce, spadek populacji i jakości ryb w części Bałtyku południowo-wschodniego (śledź, dorsz, flądra)
- 2019 r. - Mimo zarybień spada populacja i jakość ryb (w tym dwu środowiskowych) zależnych od stref dennych
- 2021 r. - Wzrost chorych ryb w Zatoce, ryby bez oczu
- 2023 r. - Zanik ryb w Zatoce Puckiej
- 2025 r. – Dalsze pogarszanie się kondycji ekosystemu

Witamy na stronie Stowarzyszenia Ekologiczno - Kulturowego „Nasza Ziemia”.
Jesteśmy niezależną grupą mieszkańców gminy Kosakowo, którym zależy na utrzymaniu turystyczno-rolniczego wizerunku gminy, odwołującego się do wielowiekowej tradycji Północnych Kaszub. Chcielibyśmy aby zachowane zostały niepowtarzalne walory gminy jakimi są plaże w Rewie i Mechelinkach, malowniczy i rozpoznawalny Szperk, dolina Redy, rezerwaty Beka i Mechelińskie Łąki oraz lasy Dębogórskie. Wielu nowoprzybyłych mieszkańców zachęciły te urokliwe miejsca do osiedlenia się. Tereny te przyciągają gości z całej Polski, dzięki czemu wielu mieszkańców utrzymuje się z turystyki.
Celem Stowarzyszenia jest troska o nasze wspólne dobro – naszą ziemię. Działamy aby wspierać wraz z mieszkańcami harmonijny rozwój gminy, tak aby wszystko co cenne wokół nas pozostawić następnym pokoleniom.
Cechuje nas otwartość i chęć prowadzenia dialogu społecznego. Działamy w oparciu o współpracę z mieszkańcami. Każdy mieszkaniec gminy może należeć do Stowarzyszenia. Można też zostać naszym sympatykiem. Wszystkich zapraszamy na spotkania.
Aktualności
- 2013-07-19"Kanał zamknie Mechelinki?"
- Mechelinki. Kanał dziurawy jak sito.