O co walczymy
Aktualności
- 2025-03-26Posiedzenie Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej
-
Stowarzyszenie Nasza Ziemia na posiedzeniu Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej
- 2024-01-17Wójt - odmowa publikacji wyroku
- Wójt odmawia publikację wyroku
- 2023-12-21Szkoła w Dębogórzu
- Ugięcie więźby dachowej w szkole w Dębogórzu
Członkowie stowarzyszenia »
Referendum i jego sekrety
Przede wszystkim pragniemy podziękować wszystkim Mieszkańcom naszej gminy za aktywność i zaangażowanie w sprawy gminne. Szczególnie tym, którzy użyczali nam pomieszczeń i terenu do spotkań, także tym, którzy pomagali udostępniając krzesła, nagłośnienie itp.
Dziękujemy także radnym, którzy postanowili oddać swój głos w interesie mieszkańców gminy, doprowadzając do przeprowadzenia referendum. Wierzymy, że nie jest to jedynie gest podniesienia ręki. Żywimy nadzieję, że wynika on z troski o wspólne jutro. Że nasi przedstawiciele zrobią wszystko dla rozpropagowania wieści o referendum, za którym głosowali. Że wysoka frekwencja będzie ich udziałem i stanie się przykładem dla całego kraju, utrwalając pozytywny wizerunek gminy. Tego jako mieszkańcy sobie wszyscy życzymy.
Ponadto... W specjalnym numerze Biuletynu Gminy Kosakowo poświęconym referendum umieszczone informacje zostały ujęte w sposób niepełny, wybiórczy i nie do końca prawdziwy. Przedstawione zostało jednostronne stanowisko Wójta, nie uwzględniając obaw i interesu mieszkańców.
- Wójt skrzętnie pomija milczeniem fakt, że osoby niezameldowane, ale zamieszkające w gminie, mogą również głosować. W tym celu wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do urzędu gminy o wpisanie na listę wyborczą. Można pobrać z naszej strony taki wniosek (dwie strony), skserować dowód osobisty i złożyć w urzędzie gminy jak najszybciej: pobierz
- Wójt skrzętnie pomija milczeniem, przedmiotem referendum jest obszar całych łąk zaznaczony na mapie ( Biuletyn Gminy Kosakowo 11/2013 str. 7) – tak jak nakazał Sąd, a nie tylko obszar prezentowany na kolejnej stronie.
- Nieprawdą jest, że kolejne kawerny powstaną, ponieważ jest taki zapis w studium Województwa Pomorskiego uchwalonym przez Sejmik Wojewódzki. Faktycznie jest tam zapis, że na terenie naszej gminy mają powstać magazyny na gaz, ale tylko i wyłącznie o pojemności 250 mln m3, to jest tyle, ile w dotychczas budowanych 10 kawernach na obecnym obszarze górniczym, uchwalonym 10 lat temu, którego nie kwestionujemy, natomiast protestujemy przeciwko jego dalszej rozbudowie
Nieprawdą jest, że decyzja o budowie dalszych kawern zapadnie na szczeblu rządowym. Obecnie trwa inwestycja budowy podziemnych magazynów gazu zgodna z ustalonymi założeniami inwestora. Obecne starania o rozszerzenie pól kawern są zabiegiem komercyjnym, mającym podnieść wartość oraz notowania spółek inwestujących w kawerny.
- Wójt w swój sposób korzysta z retoryki minionej epoki i straszy mieszkańców, że decyzje o naszej przyszłości zapadną na szczeblu rządowym. Odbiera nam w ten sposób prawo do samostanowienia i zniechęca do głosowania. Prawda jest taka, że jeżeli to rząd narzuciłby nam budowę kolejnych kawern, to ewentualne koszty odszkodowań obciążyłyby Skarb Państwa, a nie budżet naszej gminy. Wobec tego niezrozumiałe jest dążenie Władz Gminy do zmiany studium, co w efekcie może spowodować obciążenie budżetu gminy kosztami nieporównywalnie większymi niż potencjalne zyski.
- Nieprawdą jest, że podziemne magazyny gazu to jedynie „rurki wystające z ziemi”, to obszary górnicze, to odgłosy kompresorów i wiertni, to zagrożenia wynikające z ługowania kawern, to ciągłe procesy zatłaczania i wypompowywania gazu, to gazociągi między naszymi domami i tankowce wokół naszych plaż.
- Nieprawdą jest, że tylko złoże Mechelinki jest jedynym złożem nadającym się pod kawerny gazowe. Instytut Geologiczny w Warszawie wymienia jeszcze 7 innych miejsc na terenie kraju. O wyborze inwestycji zadecydowały niestety względy ekonomiczne, a nie społeczne. Nikt z naszych mieszkańców nie figuruje w statystykach zgłaszanych do władz państwowych. Złoże Mogilno zamieszkuje w pobliżu kawern około 700 osób – w naszej gminie jest około 15 tysięcy.
- Bzdurą jest określanie przez Wójta budowy kawern jako inwestycji prestiżowej dla gminy. Świadczy to o bardzo małej wiedzy i niewielkim obyciu w tematach związanych z promocją rekreacyjnych terenów, promocją turystyki i otwieraniu walorów gminy na świat. Niewiele jest gmin w Polsce mogących korzystać z tak niezwykłych walorów krajobrazowych jak nasza, a powiat, w którym leży Kosakowo zwie się „Prawdziwie Morskim”. W naszych warunkach prestiżową inwestycję oznaczać może powstanie np.
- dużej nowoczesnej mariny, będącej bazą dla rozwoju i szkolenia żeglarstwa na poziomie olimpijskim i światowym,
- stworzenie prawdziwej bazy i infrastruktury turystyki pieszej i rowerowej w regionie Zatoki Puckiej, powiązanej z lokalnymi usługami i atrakcjami ( odpowiednik holendersko-niemieckiej Dollart Route).
- Bzdurą jest określanie łąk i pastwisk z terenu Mościch Błot jako terenów nieprzydatnych inwestycyjnie. Tutaj także Wójt ukazuje brak wiedzy i wyobraźni, a inwestycje kojarzy tylko z budownictwem. Tereny od Kazimierza do ujścia Redy, gdzie znajduje się droga rowerowa cieszą się ogromnym zainteresowaniem rowerzystów, także poza sezonem letnim. Naprawdę dziwi fakt, że władze gminy nic nie robią przez lata, by tereny te ożywić. Podłączenie istniejących ścieżek do Szlaku Północnych Kaszub jest małym nic nie znaczącym gestem. Na terenach tych mogłyby powstać bazy turystyki weekendowej, stadniny koni, parki rozrywki, do uprawiania sportu i rekreacji.
- W dalszym ciągu nie został poruszony temat korzyści finansowych, jakie będzie miała gmina z tytułu umiejscowienia obecnych kawern. W dodatku przy tylu zabiegach o rozszerzenie obszaru przeznaczonego pod kawerny kawern także nie podaje się konkretnych liczb kwot wpływów. Niezrozumiałe, że tak inwazyjna i zmieniająca charakter gminy inwestycja nie została przekalkulowana. Przy dzisiejszej wiedzy na temat cen surowców, znajomości ustaw podatkowych i innych instrumentów ciągle nie wiadomo, ile gmina zarobi. W urzędzie gminy nie znajduje się żadna analiza finansowa na ten temat.
W dniu 20 listopada 2013 Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił wniosek Wójta Gminy Kosakowo o zakazanie naszemu Stowarzyszeniu Nasza Ziemia rozpowszechniania rzekomo nieprawdziwych informacji o terenie wyznaczonym pod budowę podziemnych zbiorników gazu, nakazanie sprostowania powyższego oraz wpłacenia kwoty 10.000 zł na rzecz Stowarzyszenia Dzieci Artystycznie Uzdolnionych w Gminie Kosakowo. czytaj więcej...
Więcej informacji na ten temat
Aktualności
- 2025-03-26Posiedzenie Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej
- Stowarzyszenie Nasza Ziemia na posiedzeniu Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej
- 2022-05-31Stan Środowiska Obszaru Zatoki Puckiej
- Pismo do Wojewody Pomorskiego w sprawie podjęcia pilnych działań w sprawie niepokojących zjawisk oraz ustalenie działań zapobiegających dalszym negatywnym zmianom w środowisku Zatoki Puckiej.
- 2021-03-12Ministerstwo Klimatu i Środowiska
- W sprawie ługowania kawern ściekami komunalnymi.
- 2021-02-27Solidarność w sprawie PGNiG
- Prośba o w sparcie starań o przywrócenie równowagi w ekosystmie Zatoki Puckiej.
- 2019-02-06Katastrofa ekologiczna w wodach Bałtyku?
- Katastrofa ekologiczna. Tak mówią rybacy z nadmorskich miejscowości, którzy coraz częściej wracają z połowów z pustymi sieciami. Reportaż w TVP3 Gdańsk.
- 2017-11-23Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
- 23 listopada 2017 roku w sali kolumnowej im. Kazimierza Pużaka w Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej gdzie przedstawiliśmy naszą prezentację.
- 2016-11-16Cena bezpieczeństwa energetycznego kraju
- Reportaż interwencyjny z Mechelinek.
- 2016-03-03Wójt chce wspołpracować?
- Wystosowaliśmy do Wójta pismo z prośbą o wyznaczenie terminu spotkania.
- 2016-02-17Odpowiedź na Apel Wójta
- Publikujemy pismo jakie Stowarzyszenie wystosowało do Pana Wójta w związku z ukazaniem się na stronie internetowej gminy informacji pt: „ Apel o rozwagę” i „Zbieranie podpisów”.
- 2016-01-28Sukces - poprawki przyjęte
- Nasze poprawki do projektu studium uwarunkowań zostały przyjęte.
- 2016-01-25Apel mieszkańców
- Apel mieszkańców do władz naszej gminy
- 2015-12-30Uwagi do projektu studium
- Złożyliśmy uwagi i wnioski do projektu zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kosakowo.
- 2015-09-09Sesja Rady Gminy
- Wójt zdeklarował się, że przyjmie uwagi Naszej Ziemii.
- 2015-09-07Spotkanie z Wojewodą Pomorskim
- Spotkanie mieszkańców naszej gminy z Ryszardem Stachurskim, wojewodą pomorskim w Wiejskim Domu kultury w Pierwoszynie.
- 2015-08-27Protest Mieszkańców w TVP info
- Protest Mieszkańców gminy Kosakowo pod Urzędem Gminy relacjonowany przez TVPinfo
- 2015-06-24Gdzie są flądry z Zatoki Puckiej?
- PGNiG przekonuje, że stężenie solanki zrzucanej do Bałtyku jest w normie. Artykuł w Gazecie Wyborczej.
- 2015-06-23Z Zatoki Puckiej znikają ryby.
- Naukowcy wiążą to ze zrzutem do wody solanki przez PGNiG, który buduje na Wybrzeżu podziemne magazyny na gaz. Artykuł w Gazecie Wyborczej.
- 2015-05-26Kosakowo kontra PGNiG
- W ogólnopolskim tygodniku POLITYKA ukazał się artykuł dotyczący naszej gminy zatytułowany "Przeciąganie rury"
- 2015-05-04Tygodnik FAKT
- Mieszkańcy gminy Kosakowo drżą o swoją przyszłość! Ludzie boją się, że w okolicy ich domów powstanie gazociąg.
- 2015-04-30Gazociąg za plecami mieszkańców?
- Serwis informacyjny w telewizji TTM.