Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturowe "Nasza Ziemia"

Jesteśmy niezależną grupą mieszkańców gminy Kosakowo, którym zależy na utrzymaniu turystyczno-rolniczego wizerunku gminy, odwołującego się do wielowiekowej tradycji Północnych Kaszub.

O co walczymy

Aktualności

2019-02-06
Katastrofa ekologiczna w wodach Bałtyku?
Katastrofa ekologiczna. Tak mówią rybacy z nadmorskich miejscowości, którzy coraz częściej wracają z połowów z pustymi sieciami. Reportaż w TVP3 Gdańsk.Katastrofa ekologiczna w wodach Bałtyku?

więcej...

2019-01-11
Kilkadziesiąt martwych ptaków w rejonie Zatoki Puckiej.
Coraz częściej na naszych plażach znajdujemy martwe ptaki. Co jest bardzo niepokojące...Kilkadziesiąt martwych ptaków w rejonie Zatoki Puckiej.

więcej...

2018-11-06
Obchody Setnej Rocznicy Niepodległości Polski.
Obchody Setnej Rocznicy Niepodległości Polski z naszą nowo wybraną Radną w Gminie Kosakowo. Aliną SzydowskąObchody Setnej Rocznicy Niepodległości Polski.

więcej...

2018-10-16
Retransmisja z debaty kandydatów na Wójta Naszej Gminy
Retransmisja z debaty kandydatów na Wójta Gminy KosakowoRetransmisja z debaty kandydatów na Wójta Naszej Gminy

więcej...

zobacz wszystkie aktualności »

Członkowie stowarzyszenia »

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter

Będziemy informować Cię o wszystkich ważnych wydarzeniach, które mają miejsce w naszej gminie.

imię:
e-mail:
» rezygnacja

2016-01-28 - Sukces - poprawki przyjęte

Sukces mieszkańców gminy Kosakowo
oraz Stowarzyszenia Nasza Ziemia.


W ubiegłym roku gmina wyłożyła do publicznej wiadomości projekt studium zagospodarowania przestrzennego gminy, gdzie po raz kolejny chciała umożliwić dalszą rozbudowę Podziemnych zbiorników gazu w złożu soli, a także umożliwić składowanie odpadów promieniotwórczych i niebezpiecznych. W związku z tym, iż w przeszłości władze gminy kilkukrotnie podważały zaufanie mieszkańców formułując zapisy, które umożliwiały przekształcenie naturalnych złóż soli w składowiska odpadów niebezpiecznych, 30 grudnia ubiegłego roku Stowarzyszenie Nasza Ziemia złożyło uwagi do studium uwarunkowań (pobierz dokumentzobacz artykuł): 

UNIEMOŻLIWIENIE:
  1. lokalizacji na terenie gminy Kosakowo składowisk i magazynów odpadów niebezpiecznych
  2. rozbudowy / budowy PMG Kosakowo
  3. budowy gazociągu wysokiego ciśnienia


W zgodnym z ustawą terminie urząd gminy odniósł się do poprawek częściowo je przyjmując, a częściowo zmieniając tak, aby powstała luka prawna umożliwiająca podmiotom realizację tworzenia niebezpiecznych składowisk na terenie Gminy. Członkowie stowarzyszenia Nasza Ziemia zebrali 1300 podpisów (w dwa dni, ale jeszcze spływają kolejne) pod apelem, aby skłonić radnych do wprowadzenia zapisów uniemożliwiających składowanie odpadów niebezpiecznych i promieniotwórczych, dalszej rozbudowy kawern, jak i budowy kolejnych gazociągów wysokiego ciśnienia w kierunku zatoki puckiej. Działania te miały na celu ograniczenie ekspansji uciążliwego przemysłu w naszej gminie, jakim jest górnictwo solne oraz zapobieganie zmiany przeznaczenia miejscowości Mechelinki w gazoport. 28 stycznia o godzinie 16:00 uczestniczyliśmy w obradach gminy, która rozpatrywała uwagi do studium. Po burzliwej dyskusji oraz silnych naciskach ze strony Stowarzyszenia Nasza Ziemia udało się wprowadzić zmiany zgodne z naszymi oczekiwaniami. Obecnie dokumenty są jeszcze finalnie analizowane przez naszych prawników. Wówczas oficjalnie potwierdzimy, że zapisy zamieszczone w studium są zgodne z przekazanymi przez stowarzyszenie uwagami.


Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Gminy
za zaangażowanie oraz zbieranie podpisów.

Zobacz fragment przebiegu sesji Rady Gminy2016 © NaszaZiemia.org
tworzenie stron Webton.pl